79
Karel Janeček
Majetek v hodnotě
2,8 mld. Kč

  • Janeček zbohatl na algoritmickém tradingu pod hlavičkou společnosti RSJ.
  • Výstřední matematik je posedlý číslem 21, což je vidět hned na několika firmách v jeho portfoliu: startupovém inkubátoru UP21, leteckém simulátoru Pilot21, závodním týmu Racing 21, volební metodě D21…
  • V roce 1995 napsal počítačový program Statistical Blackjack Analyzer, který prováděl tzv. Monte Carlo simulace – jinými slovy napodoboval reálnou hru.
Zdroj financí
trading
Další obory
startupy
Datum narození
26. 7. 1973
Bydliště
Praha
Rodiště
Praha
Vzdělání
MFF UK
Rodinný stav
rozvedený
Počet dětí
4
Posedlost
gymnastika, číslo 21
Hlavní firma
RSJ
Původ majetku
selfmade
Karel Janeček se v našem žebříčku objevuje poprvé díky tomu, že Forbes mohl nahlédnout do rodinného trustu, kam výstřední matematik převedl svůj majetek (částečně i kvůli rozvodovému řízení s exmanželkou Mariem). Z přehledu dvou trustů, nazvaných Kajn a TR21, vyplývá, že Janečkovo jmění se skládá zejména z nemovitostí, cenných papírů, peněžních prostředků, kryptoměn a majetkových podílů v několika projektech: tu hlavní část tvoří firma na algoritmický trading RSJ (Janeček v ní má podíl 21,12 procenta, což odpovídá jeho posedlosti číslem 21), dále například startupový inkubátor UP21, letecký simulátor Pilot21, pěstování konopí pod značkou CB21 Pharma, výroba tyčinek z cvrččí mouky Sens nebo luxusní resort Zuri na Zanzibaru. Když odečteme pohledávky a diskontujeme volatilní kryptoměny, dostáváme se ke konzervativnímu ocenění Janečkova majetku těsně pod třemi miliardami korun.
„Chápu, že pro někoho můžu vypadat jako šílenec, protože se nebojím jít proti systému. Ale všechno to, co dělám, je stoprocentně racionální.“ (Forbes, prosinec 2018)
— Karel Janeček